dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej

Prawidłowy dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej to zdecydowanie najważniejsze zagadnienie, przekładające się w bezpośredni sposób na wydajność pracy całej instalacji. W przypadku niedużych instalacji, w zupełności wystarczającym rozwiązaniem będzie jeden agregat. Niemniej jednak przy większych inwestycjach, trzeba będzie stosować większą ilość agregatów, aby zapewnić sprawną ewakuację wody gruntowej z terenu objętego pracami ziemnymi. Możemy więc powiedzieć, iż dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej, będzie bezpośrednio wpływać nie tylko na wydajność instalacji, ale także na jakąkolwiek możliwość jej pracy.

Czego wymaga od nas prawidłowy dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej?

Aby dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej był przeprowadzony prawidłowo, musimy w pierwszej kolejności przeprowadzić wnikliwą analizę miejsca pracy całej instalacji. Kluczową rolę odgrywać będzie tutaj ilość wody, którą musimy ewakuować z terenu objętego robotami. Determinuje ona ilość zastosowanych igłofiltrów, a to z kolei przekłada się na konieczność dostosowania mocy agregatu do obsługi określonej ilości igłofiltrów. W zdecydowanej większości przypadków, pompy igłofiltrowe są w stanie obsługiwać do 80 igłofiltrów o średnicy 32mm oraz 40 igłofiltrów o średnicy 63mm. Cały rząd igłofiltrów podłączamy do kolektora ssawnego o średnicy 133mm, który jest następnie podłączony do agregatu pompowego. Praca pompy wytwarza w instalacji podciśnienie, zapewniając skuteczne zasysanie pojawiającej się w igłofiltrach wody gruntowej. Jest ona następnie ewakuowana linią tłoczną agregatu na bezpieczną odległość.

Możemy więc powiedzieć, iż dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej powinien przede wszystkim uwzględniać ilość igłofiltrów w jednym rzędzie roboczym oraz ich średnicę. Tak, aby zagwarantować maksymalny poziom wydajności pracy całej instalacji.

Tłokowe pompy do igłofiltrów.

Prawidłowy dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej będzie więc w przypadku dużych instalacji, skupiać się na pompach największych. Jednym z lepszych rozwiązań w tym zakresie, będzie pompa tłokowa Geho serii ZD. W tym przypadku, zastosowanie pompy tłokowej niesie za sobą konkretne korzyści. Przede wszystkim, możliwe jest utrzymanie stałej wysokości podnoszenia na linii tłocznej, bez względu na aktualną wydajność pracy pompy. Jest to ważne, bowiem tuż po uruchomieniu instalacji, agregat będzie pracować z bardzo dużą wydajnością, natomiast kiedy poziom wody gruntowej zostanie już obniżony, wydajność pompy znacznie spadnie. Co ważne, ograniczając wydajność pracy pompy tłokowej, jednocześnie ograniczamy wyraźnie zużycie paliwa, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji całej instalacji.

Podsumowanie.

Ogólnie, trzeba podkreślić, iż dobór agregatu do instalacji igłofiltrowej powinien być przeprowadzony starannie, z uwzględnieniem warunków pracy całej instalacji. Musimy tak dobrać pompę, aby była w stanie efektywnie obsłużyć cały zestaw igłofiltrowy, zapewniając optymalny poziom wydajności pompowania. Pozwoli to nam na skuteczne obniżenie poziomu wody gruntowej i przeprowadzenie niezbędnych prac ziemnych.

By Majster