dobór narzędzi malarskich

Prawidłowy dobór narzędzi malarskich, to kwestia najważniejsza, jeśli chcemy samodzielnie przeprowadzić remont w naszym mieszkaniu. Właściwie dobrane narzędzia, względem farb, jakie będziemy wykorzystywać, ale także względem malowanych powierzchni, zapewnią nam osiągnięcie bardzo dobrych efektów naszej pracy. W przeciwnym razie, nie dość że efekty będą mizerne, to jeszcze komfort pracy będzie stać na bardzo wątpliwym poziomie. Zobaczmy wiec, jak powinien być przeprowadzony dobór narzędzi malarskich, aby zagwarantować sobie komfortowe warunki pracy, oraz dobre efekty jej realizacji.

Czy dobór narzędzi malarskich jest skomplikowaną czynnością?

Może nie jest aż tak bardzo skomplikowany, aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Musimy posiadać w tym zakresie przynajmniej podstawową wiedzę, aby prawidłowo dobrać narzędzia względem tego, jakiego rodzaju farby będziemy stosować, oraz na jakich powierzchniach będziemy je rozprowadzać. Przede wszystkim skupmy się więc na powierzchniach, bowiem jest to kwestią zdecydowanie ważniejszą.

  • Powierzchnie duże, równe, o gładkiej strukturze – w takich sytuacjach stosować należy wałki malarskie, dopasowane do rodzaju farby. W przypadku farb akrylowych można stosować wałki z gąbką. W pozostałych przypadkach, będziemy mieć klasyczne wałki z tzw. „barankiem”
  • Powierzchnie duże, nierówne, chropowate – należy wykorzystać szczotki malarskie, bowiem wałki nie będą w stanie prawidłowo rozprowadzać farby po nierównościach. W zależności od gęstości farby, należy dobrać szczotkę z długim bądź tez krótkim włosiem.
  • Powierzchnie małe, trudno dostępne, narożniki, ramy okienne i drzwiowe – wybieramy pędzle o odpowiedniej szerokości, aby bezproblemowo dostać się do wszystkich zakamarków. Warto podkreślić, iż pędzli mamy do wyboru bardzo dużo, więc bez trudu uda nam się dopasować do każdej powierzchni odpowiedni kształt i długość.

Można powiedzieć, iż prawidłowy dobór narzędzi malarskich będzie uwzględniać przede wszystkim kwestie poruszone powyżej. Choć musimy jeszcze zwrócić uwagę na jakość poszczególnych narzędzi.

Jakość narzędzi malarskich.

Warto także podkreślić, iż dobór narzędzi malarskich, powinien również uwzględniać jakość poszczególnych narzędzi. Jest to ważną kwestią, bowiem każdy producent pędzli budowlanych będzie stosować nieco inne technologie produkcji oraz inne materiały. Skutkiem tego, dostarczane przez każdego z nich narzędzia będą się od siebie różnić pod względem jakości oraz ergonomii pracy. W tej kwestii musimy po prostu osobiście wybrać się do sklepu i sprawdzić poszczególne narzędzia, aby mieć pewność, iż dobrze leżą w dłoni i gwarantują optymalne warunki pracy.

Podsumowanie

Ostatecznie więc, musimy podkreślić, iż dobór narzędzi malarskich będzie odgrywać istotną rolę w osiąganych przez nas efektach realizowanych prac malarskich. Jeśli chcemy, aby odświeżenie naszego mieszkania przebiegło sprawnie i dało nam dobre efekty, to dobór narzędzi malarskich powinniśmy zrealizować zgodnie z przytoczonymi powyżej zasadami. To pozwoli nam osiągnąć zadowalające efekty pracy, i zapewnić sobie komfortowe warunki jej wykonywania.

By Majster