dobór okien do istniejącego budynku

Właściwy dobór okien do istniejącego budynku powinien skupiać się na tym, aby podnieść znacznie poziom izolacji termicznej budynku. Poprzez płaszczyznę okien, z naszych domów może uciekać nawet około 40-50% energii cieplnej. Dlatego też, ograniczenie tych strat przyczyni się do znacznych oszczędnościach na kosztach ogrzewania. W tym przypadku więc, dobór okien do istniejącego budynku, musi uwzględniać parametry izolacji termicznej, oraz akustycznej. Są to dwa zdecydowanie najważniejsze parametry przekładające się na poziom poczucia komfortu w domu, oraz na ograniczenie kosztów jego ogrzewania.

Czy dobór okien do istniejącego budynku jest trudny?

Jest to z cała pewnością kwestia wymagająca. Musimy skupić się na dwóch, kluczowych parametrach technicznych. Do tego, należy jeszcze ostateczni dobrać estetykę wykończenia okien aby zgrywały się estetycznie z resztą budynku. Niezależnie od tego czy będą to okna drewniane czy też plastikowe, musimy skupić się na następujących parametrach technicznych:

  • Poziom izolacji termicznej – określający ilość energii, jaką rocznie tracimy przez metr kwadratowy powierzchni okna. Jest ona wyrażony Uw=X W/(m2*K), gdzie X jest naszym parametrem. Obecnie, dla nowych budynków obowiązuje standard określający współczynnik Uw na poziomie 0,9 W/(m2*K). Takie okna pozwolą nam na bardzo wyraźne ograniczeni strat ciepła. Warto więc wziąć ten parametr pod uwagę także w przypadku, kiedy realizujemy dobór okien do istniejącego budynku. Generalnie, im niższy parametr Uw, tym okno traci mniej ciepła, a jednocześnie jest też bardziej kosztowne.
  • Poziom izolacji akustycznej – określa poziom hałasów, jakie mogą przedostać się do wnętrza budynku przez płaszczyznę okien. Warto w tym przypadku wybierać, okna, które tłumią jak największą ilość tych hałasów. Szczególnie, jeśli budynek zlokalizowany jest blisko drogi, torów kolejowych, czy też na przykład placu zabaw. Pozwoli to na zwiększenie poczucia komfortu wewnątrz budynku.

Gdzie przeprowadzić dobór okien do istniejącego budynku?

Aby dobrać najlepsze, dostępne dla nas okna, warto poszukać solidnego dostawcę, który zapewni nam szeroki asortyment dystrybuowanych okien. Będziemy dzięki temu mieć ogromny wybór i na pewno uda nam się coś dopasować. W tym przypadku, dostępna będzie dla nas drewniana oraz plastikowa stolarka okienna w Bielsku o bardzo dobrych parametrach technicznych, co powinno być kluczowe przy doborze nowych okien. Warto też zwrócić uwagę na to, aby dobór okien do istniejącego budynku, uwzględniał jego estetykę. Tak aby po montażu nowych okien, budynek dobrze się prezentował zarówno wewnątrz, jak na zewnątrz.

Podsumowanie.

Trzeba będzie więc pamiętać, iż dobór okien do istniejącego budynku jest procesem dość wymagającym. Musimy w tym przypadku zwrócić uwagę na kwestię estetyki, ale przede wszystkim na parametry izolacji termicznej oraz akustycznej. To dzięki tym dwóm parametrom, będziemy mogli podnieść poziom komfortu w naszym domu.

By Majster