Ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych to bardzo ważna kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Obecnie jest ona szczególnie ważna, bowiem poprzez naszą niefrasobliwość, doprowadziliśmy naszą planetę na skraj katastrofy klimatycznej. Aczkolwiek, jeszcze nie jest za późno. Jeszcze mamy czas, aby zmienić nasze postępowanie, i zatrzymać zmiany klimatyczne, mogące zmienić naszą planetę w miejsce, nie nadające się do życia. Musimy jednak wyeliminować z naszej działalności, w jak największym zakresie, spalanie paliw kopalnych. Dlatego też, ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych, jest jednym z kluczowych działań w tym zakresie.
Jak zrealizować ekologiczne ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych?
Przede wszystkim, musimy odejść do spalania paliw kopalnych, które stanowią tutaj największe zagrożenie. Ich spalanie emituje do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, który jest podstawowym gazem cieplarnianym. Zatrzymuje on ciepło w atmosferze planety i nie pozwala mu się wydostać. Systematycznie więc robić się będzie cieplej i cieplej. Jest w pewnym sensie samonapędzająca się spirala. Cieplejsze temperatury prowadzą bowiem do częstszych pożarów, co z kolei emituje kolejne ilości CO2.
Poza tym, w paliwach kopalnych, zawarty jest dwutlenek węgla, który mógłby pozostać zmagazynowany pod powierzchnią ziemi, nie stanowiąc dla nas żadnego zagrożenia. Zaś wydobywanie i spalanie paliw kopalnych, niestety prowadzi do uwolnienia CO2, co jest szkodliwe dla całej atmosfery.
W jaki sposób powinniśmy ogrzewać nasze domy?
Aby uniknąć emisji CO2 do atmosfery, powinniśmy, jak najszybciej przestawić się na ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych. Do wyboru mamy kilka rozwiązań. Do najistotniejszych należy tutaj zaliczyć:
- Pompy ciepła – odbierające ciepło z otoczenia (powietrza, gruntu) i przekazujące je do naszych domów.
- Kotły pelletowe – które wykorzystują naturalne drewno do pozyskiwania ciepła. Co prawda podczas spalania drewna emitowany jest dwutlenek węgla, jednakże nowo rosnące drzewa natychmiast są w stanie go pochłonąć.
- Ogrzewanie elektryczne – pod warunkiem, iż będziemy regularnie pozyskiwać coraz więcej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
- Termoizolacja budynków – która jest tutaj podstawą ekologii. Chodzi o to, iż poprzez dobrze wykonaną termoizolację, możemy skutecznie ograniczyć straty ciepła z budynku, a tym samym zminimalizować ilość energii potrzebną do zapewnienia nam komfortowych warunków.
Mamy więc kilka ciekawych rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do zatrzymania problemu z nadmierną ilością emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. Wystarczy odpowiednio podejść do zagadnienia i wprowadzić rozwiązania prawne, które pozwolą na skuteczną wymianę źródeł ogrzewania naszych domów na nieemisyjne.
Ogrzewanie pompą ciepła.
Wśród rozwiązań o których mówiliśmy powyżej, jednym z tych, które pozwalają na ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych, jest zastosowanie pompy ciepła. Jest to specyficzne rozwiązanie, które odbiera energię cieplną z otoczenia i dostarcza ją do naszych domów. W tym jednak przypadku należy pamiętać, iż czynnik grzewczy w przypadku instalacji pompy ciepła nie będzie osiągać wysokich temperatur. Maksymalny ich zakres to około 35-40 stopni Celsjusza. Przy takiej temperaturze czynnika grzewczego, zwykłe grzejniki ścienne niestety nie będą się sprawdzać. Tutaj należy zastosować odpowiednie grzejniki optymalne dla pomp ciepła. Będą to przede wszystkim grzejniki niskotemperaturowe, które potrafią skutecznie rozprowadzać ciepło nawet przy niskich temperaturach czynnika grzewczego.
Ogrzewanie kanałowe.
W przypadku pomp ciepła sprawdzać się będzie także ogrzewanie kanałowe, które obecnie jest jednym z bardziej popularnych rozwiązań. Warto od razu podkreślić, iż grzejniki kanałowe pozwalają nam na stosunkowo sporą oszczędność miejsca w przestrzeni pomieszczenia. Same grzejniki są montowane w płaszczyźnie podłogi i przykryte specjalną maskownicą, aby nie było ich widać, ale aby ciepłe powietrze mogło się z nich wydostawać bez większych przeszkód. Dzięki temu rozwiązaniu, także możliwe będzie ekologiczne rozwiązanie. Chodzi tutaj o to, iż grzejniki kanałowe, ze względu na zastosowane rozwiązania, pozwalają nam osiągnąć około 7-12% wzrost efektywności wykorzystania energii cieplnej. Jednym słowem, pozwoli nam to zużyć mniej energii do osiągnięcia zbliżonych warunków cieplnych w pomieszczeniach mieszkalnych.
Podsumowanie
Musimy tutaj więc podkreślić, iż ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych jest jak najbardziej możliwe, aczkolwiek wymaga od nas sporych inwestycji. Przede wszystkim zaś, wymagać będzie zmiany naszego myślenia. Musimy przede wszystkim, przestać traktować planetę jako naszą własność, bowiem nią nie jest. Należy do wszystkich gatunków zwierząt i wszystkich ludzi, nawet tych, którzy będą żyć za kilkaset lat. Naszym obowiązkiem jest zagwarantować im możliwość życia na planecie czystej i przyjaznej. Takiej, na której można będzie normalnie egzystować i cieszyć się jej pięknem.