Funkcja murów oporowych

Mury oporowe są bardzo ważnym elementem budowy dróg, mostów czy poboczy torów kolejowych z uwagi na fakt, że pozwalają na utrzymanie stabilności terenu i zapewniają bezpieczeństwo kierowcom. Mury oporowe stosuje się przede wszystkim w miejscach, gdzie droga przecina zbocze, strome stoki lub teren o niestabilnym podłożu. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie drogi na obszarze, który bez murów oporowych byłby niemożliwy do zagospodarowania.

Budowa muru oporowego betonowego jest złożonym procesem, wymagającym odpowiedniego doświadczenia i wiedzy specjalistycznej, a także stosowania odpowiednich norm i przepisów budowlanych. Można jednak ułatwić sobie ten proces poprzez zastosowanie gotowych elementów betonowych.

Mury oporowe w budownictwie

W drogowej branży budowlanej funkcjonuje wiele sposobów budowy murów oporowych. Najbardziej praktyczny i najszybszy jest montaż murów i ścian z gotowych elementów betonowych.

Prefabrykaty te dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach od prostych form w kształcie litery L, po narożniki i elementy ze skosami i otworami.

Mogą być one stosowane zarówno do budowy podstawowych, niskich murów oddzielających pasy zieleni czy skalniaki od elementów infrastruktury drogowej, aż po skomplikowane konstrukcje z dużą liczbą schodów, pochyłości, jak i różnic poziomów.

Montaż murów oporowych z gotowych elementów jest stosunkowo prosty i szybki w porównaniu z budową murów od podstaw. Elementy są dostarczane na plac budowy w gotowych panelach, co pozwala na szybkie ich zamontowanie bez potrzeby wycinania i szlifowania kamieni oraz dopasowywania poszczególnych elementów.

Niezawodna konstrukcja-prosty montaż

Element muru oporowego w kształcie L, tzw. elka betonowa to jeden z popularniejszych elementów używanych do budowy ścian i murów oporowych. Prefabrykat ten składa się z dwóch równoległych części, które tworzą kąt prosty, z których jeden jest elementem mocującym do podłoża.

Mur oporowy betonowy wykonany z elementów w kształcie litery L posiada kilka atrybutów:

  • Dużą wytrzymałość mechaniczną i odporność na obciążenia,
  • Łatwość w montażu i demontażu,
  • Elastyczność i możliwość dopasowania do różnych kształtów terenu, przy wydzielaniu granicy pomiędzy elementami urbanistycznymi a enklawami zieleni.
  • Estetyczny wygląd, który pozwala na łatwe wkomponowanie muru oporowego w otoczenie.

Mury oporowe z elementów w kształcie L produkowane przez rekers.pl znajdują zastosowania do budowy tarasów, schodów ogrodowych, parkingów, a także do zabezpieczania zboczy przy drogach czy torach kolejowych. W zależności od wymagań klientów elementy te mogą zostać wyprodukowane w różnych rozmiarach, co pozwala na dopasowanie ich do każdej aranżacji ogrodu, otoczenia budynku lub zagospodarowania zieleni w pasie drogi.

By Majster