Odpowiednio dobrane geowłókniny do ochrony geomembran to bardzo istotne rozwiązanie technologiczne w wielu przypadkach. Przede wszystkim, chodzi o sytuacje, kiedy geomembrany, wykorzystane do uszczelniania muszą być dodatkowo wzmocnione ze względu na zagrożenia płynące z ich ewentualnych uszkodzeń. Chodzi w tym przypadku o sytuacje, kiedy geomembrany są wykorzystywane do uszczelniania zbiorników na substancje niebezpieczne, czy też budowy składowisk odpadów. W takich przypadkach, dodatkowe geowłókniny do ochrony geomembran będą odgrywać bardzo istotną rolę, ze względu na zabezpieczenie całej konstrukcji.
Kiedy wykorzystywać geowłókniny do ochrony geomembran?
Tego rodzaju rozwiązania technologiczne, będą wykorzystywane w wielu przypadkach. Przede wszystkim jednak mamy tutaj na myśli następujące sytuacje:
- Zabezpieczenie geomembran użytych do uszczelnienia zbiorników na substancje niebezpiecznie, np. zbiorniki na stacjach paliw.
- Zabezpieczenie geomembran wykorzystanych przy budowie składowisk odpadów. Pozwoli to uniknąć ewentualnego wycieku niebezpiecznych substancji do środowiska.
- Zabezpieczenie geomembran wykorzystywanych przy budowach placów przeładunkowych, złomowisk samochodowych – w tym przypadku także musimy uniknąć wycieku substancji niebezpiecznych i ich ewentualnego przedostania się do gleby.
Generalnie, stosując odpowiednie geowłókniny do ochrony geomembran, możemy skutecznie podnieść poziom bezpieczeństwa tego typu konstrukcji budowlanych. Wiąże się to co prawda z dodatkowymi kosztami, niemniej jednak, są to koszty absolutnie niezbędne do poniesienia ze względu na bezpieczeństwo działania. W przeciwnym razie, geomembrana, może zostać dość łatwo uszkodzona, a konsekwencje tej sytuacji, byłyby wręcz opłakane.
Geowłóknina typu PES.
Jeśli chodzi o geowłókniny do ochrony geomembran, to zdecydowanie najbardziej popularne w tym zakresie są geowłókniny ochronne PES. Ich podstawową funkcjonalnością jest wspomniana już ochrona geomembran, niemniej jednak mogą być wykorzystywane także samodzielnie. Geowłókniny te, spełniają następujące funkcje: drenaż, separacja, filtracja, wzmocnienie. Mogą więc być wykorzystywane w tych zakresach także jako samodzielne rozwiązanie technologiczne. Do największych zalet, jakimi charakteryzują się geowłókniny do ochrony geomembran, należy zaliczyć:
- Poprawa nośności gruntu
- Zapobieganie zamulaniu (kolmatacji)
- Nie wykazują negatywnego wpływu na środowisko
- Wydłużają trwałość i czas eksploatacji obiektów budowlanych.
- Ograniczają koszty realizacji inwestycji
Podsumowanie.
Możemy więc powiedzieć, iż tego typu geowłókniny do ochrony geomembran to bardzo dobre materiały geosyntetyczne. Możemy je wykorzystywać zarówno w połączeniu z geomembranami (podstawowe zastosowanie), jak również w pełni samodzielnie. Są to po prostu bardzo dobre jakościowo materiały geosyntetyczne o szerokim spektrum zastosowania, co wpływa na stały wzrost popularności ich zastosowania w różnych przypadkach.