kleić fototapetę

Nie każdy wie, jak poprawnie kleić fototapetę, a przecież fototapeta należy do ciekawych i popularnych sposobów dekorowania ścian. Idealnie dobrana fototapeta do danego wnętrza może zmienić charakter pomieszczenia, nadając mu nowoczesnego wyglądu. Jednak niektóre osoby boją się samodzielnego montażu, myśląc, że jest to trudna i czasochłonna praca. Przed oceną trudności pracy powinieneś dowiedzieć się na, czym polega montaż takiej fototapety?

Co może Ci się przydać do montażu fototapety?

W momencie, gdy nie zabierzesz się za coś, to sam na własnej skórze nie przekonasz się, czy jesteś w stanie sprostać danemu wyzwaniu, zadaniu. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku montażu fototapety. Jeśli nauczymy się jej montażu. To druga styczność z nią nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. Wcześniej powinieneś przygotować wszystkie wymagane akcesoria takie jak:

  • klej do fototapety
  • pojemnik, w którym rozrobisz klej
  • ołówek do zaznaczania linii na ścianie
  • taśma papierowa do zabezpieczenia ściany
  • nożyczki oraz nożyk do tapet
  • miarka
  • poziomica
  • gąbka do naczyń lub ściereczka
  • Wałek do tapet oraz drabina

Klejenie tapety na flizelinie – przygotowanie ściany

Ściana przed nałożeniem fototapety musi być gładka i czysta. Jeśli są na niej ubytki, to w pierwszej kolejności musisz je uzupełnić, a w razie potrzeby wyrównać ją. Mimo iż małe i płytkie ubytki tapeta na flizelinie zakryje to i tak nie powinieneś o nich zapominać. W celu pozbycia się ze ściany brudu warto zainwestować w mydło malarskie. Pamiętaj jednak by nie kleić tapety na ciemnym kolorze, gdyż może on łatwo prześwitywać.

Jak przykleić fototapetę na flizelinie?

Całą pracę należy zacząć od przygotowania fototapety. Należy ją pociąć wzdłuż przygotowanej przerywanej linii. Przed jej montażem warto sprawdzić, czy wszystkie pocięte wzory tworzą całość. W momencie, gdy wzory nie są idealnie dopasowane do siebie to możesz złożyć reklamacje i wymienić taką rolkę. Każdej firmie mogą się przydarzyć jakieś błędy w jej produkcji. Następnie zabierz się za przygotowanie kleju według dołączonej przez producenta instrukcji. Niezbędny do tego będzie pojemnik.

Jak położyć fototapetę – instrukcja krok po kroku?

Na tapetowanej ścianie należy zaznaczyć linie w odległości 50 cm. Będą one wyznacznikiem gdzie należy przykleić tak zwane pocięte plastry. Jak kleić fototapetę? W pierwszej kolejności należy posmarować pierwszy wyznaczony pasek wcześniej przygotowanym klejem. Przed przyłożeniem fototapety do kleju upewni się gdzie znajduje się jej góra, a gdzie dół. Możesz jeszcze przed zaschnięciem kleju pozbyć się występujących pęcherzy na tapecie lub jeśli jest krzywa wyrównać ją. Powietrza z fototapety możesz pozbyć się za pomocą wałka. Jednak cały proces powinien być wykonywany powoli i starannie, gdyż przy zbyt dużym nacisku dojdzie do uszkodzenia nadruku.

By Majster