Szlifierka do metalu to podstawowe urządzenie w przemyśle obróbczym. Umożliwia wyeliminowanie wszelkich niedoskonałości obrabianego materiału oraz pozwala uzyskać niezwykle wysoką jakość powierzchni i dokładności w wymiarach. Decydując się na wybór konkretnej szlifierki, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę specyfikę konkretnej produkcji i parametry urządzenia. Istotne będzie również to, jakie elementy będziemy chcieli poddać zabiegowi.
Kiedy warto postawić na szlifierkę do wałków?
Kiedy mamy do czynienia z powierzchniami cylindrycznymi, to najlepiej jest wtedy zainwestować w szlifierkę do wałków. Urządzenia te można zamówić w dwóch wariantach: sterowane numerycznie albo manualne.
Te, które mają rozwiązania tradycyjne, najlepiej sprawdzają się w niewielkich produkcjach jednakowych. Natomiast jeśli chodzi o bardziej zaawansowane działania, czyli na przykład produkcję oprzyrządowania technologicznego albo produkcję podzespołów dla przemysłu lotniczego lub motoryzacyjnego, to zawsze znacznie lepszym rozwiązaniem będą numeryczne.
W aktualnych czasach szlifierki do wałków zaprojektowane są w taki sposób, aby ograniczyć do minimum zjawisko tarcia, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu smarowania hydrostatycznego prowadnic. Te maszyny najlepiej sprawdzają się przy wykańczaniu powierzchni cylindrycznych zewnętrznych i czołowych oraz przy otworach osiowych w elementach obrotowych.
Nowoczesną szlifierkę do wałków można zastosować również podczas produkcji części do maszyn oraz w przemyśle motoryzacyjnym, a nawet energetycznym. Urządzenia dostępne są w różnych wariantach, dzięki czemu można indywidualnie dopasować parametry, takie jak maksymalna długość obrabianego przedmiotu, średnica pokrywy głowicy roboczej albo zakres szlifowania.
Gdzie sprawdza się szlifierka do płaszczyzn?
Szlifierki do płaszczyzn najlepiej sprawdzają się w przedsiębiorstwach, w których głównym profilem działalności biznesowej jest obróbka płaskich powierzchni. Urządzenie to jest niezwykle dokładne, więc bez problemu będziemy mogli oszlifować nawet najmniejsze elementy. Mogłoby się wielu osobom wydawać, że proces ten nie ma tak wielkiego wpływu na obrabiane tworzywo, ale jednak wyłącznie profesjonalne wygładzenie materiału umożliwi uzyskanie wymaganej funkcjonalności elementu oraz jego trwałości, bezawaryjności i bezpieczeństwa w użytkowaniu.
Szlifierka do płaszczyzn podobnie jak inne urządzenia tego typu obrabia za pomocą obracającej się średnicy. Ruch wykonuje także obrabiany przedmiot, który umieszczony jest na stole próżniowym albo magnetycznym. Taka technologia pozwala wykonywać całe zadanie sprawnie, szybko i z niezwykłą dokładnością.