lampy ledowe przemysłowe

Technologia ledowa odmieniła sposób, w jaki oświetlamy nasze mieszkania oraz powierzchnie biurowe. Rozwój tej technologii miał także bardzo duży wpływ na oświetlenie dla przemysłu.

Lampy ledowe przemysłowe służą aktualnie w wielu różnych miejscach, takich jak hale magazynowe, hale produkcyjne, sklepy wielkopowierzchniowe, hurtownie i tym podobne miejsca. Inwestorzy najczęściej decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ lampy LED pozwalają zmniejszyć koszty oświetlenia nawet o 80% w stosunku do starszych generacji lamp.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampy ledowe przemysłowe?

Dobrze dopasowana lampa LED przemysłowa to kluczowy element poprawiający funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Niestety wielu inwestorów popełnia bardzo duży błąd, gdyż decyduje się na najtańsze rozwiązanie.

Warto pamiętać o tym, że dobrze dopasowane oświetlenie ledowe będzie miało duży wpływ na komfort pracy, co pozwoli uniknąć niepożądanych błędów czy nawet groźnych wypadków. Planując zakup lamp przemysłowych ledowych, warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • moc strumienia światła – skuteczność świetlna określana jest w lumenach na wat, w skrócie lm/W. Czynnik ten dokładnie pokazuje, jaka jest moc strumienia światła przy wykorzystaniu zaledwie jednego wata energii elektrycznej. Lampy ledowe przemysłowe mają największą moc i nie jest w stanie dorównać im żadna standardowa świetlówka,
  • żywotność – parametr ten określa poziom światła, czyli czas pracy przy zachowaniu konkretnego poziomu światła. Lampa przemysłowa charakteryzuje się znacznie dłuższą żywotnością i mniejszą awaryjnością niż stare modele, co wpływa na rzadszą wymianę i niższe rachunki przedsiębiorstwa,
  • czas rozruchu i możliwość ściemniania – to dwa kluczowe parametry, które mają bardzo duże znaczenie przy nowoczesnych systemach automatycznego zarządzania światłem. Warto więc zainstalować czujnik ruchu, który może przynieść dodatkowe oszczędności. Przyciemnienie natomiast pozwala dopasować moc oświetlenia do ilości naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia,
  • barwa światła – ledowe lampy przemysłowe mogą generować światło posiadające barwę ciepłą, zimną albo neutralną. Do obiektów przemysłowych najczęściej wybiera się światło o barwie zimnej lub neutralnej.

W jakie lampy przemysłowe warto zainwestować?

Sufitowe lampy ledowe przemysłowe to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Najczęściej stosuje się je w wysokich pomieszczeniach. Pozwalają one dokładnie oświetlić okrągły obszar, którego wielkość uzależniona jest od kąta świecenia danej lampy, jak i wysokości, na której zostały zamontowane.

Dobór odpowiedniej wysokości jest bardzo ważny, szczególnie w obiektach przemysłowych. Jeśli zbyt wysoko zamontujemy lampy, to nie będą one dobrze oświetlały obszaru znajdującego się poza nią. Mogą również w ten sposób oślepiać osoby, które są oddalone od źródła światła.

Lampa przemysłowa powinna mieć także hermetyczne oprawy LED. Są one niezbędne w pomieszczeniach, gdzie praca wykonywana jest w trudnych warunkach. Takie oprawy skutecznie będą chronić od działania wody i wilgoci.

By Majster