Małe instalacje igłofiltrowe

Nieduże a wręcz małe instalacje igłofiltrowe, znajdują swoje zastosowanie w wielu przypadkach. Przede wszystkim, są one wykorzystywane tam, gdzie nie zachodzi potrzeba budowy całej ściany odwodnienia igłofiltrowego, bowiem prace są prowadzone na niedużych odcinkach. Ma to miejsce na przykład w sytuacji prac naprawczych czy też modernizacyjnych na liniach wodociągowych czy tez kanalizacyjnych. Czasami tego typu, małe instalacje igłofiltrowe będą wykorzystywane podczas realizacji prac budowlanych w bezpośredniej bliskości zbiorników wodnych. W każdym razie, takie instalacje także są stosowane, wobec czego warto wiedzieć w jaki sposób je zbudować, aby gwarantowały maksymalną wydajność odwadniania.

Czy małe instalacje igłofiltrowe są wystarczające?

Tak jak już wspomnieliśmy, w wielu przypadkach, będziemy mogli zastosować małe instalacje igłofiltrowe, składające z maksymalnie 10-15 igłofiltrów. Czasami po prostu nie jest niezbędnym wpłukiwanie całej ściany składającej się z 50 igłofiltrów i potężnego agregatu pompowego. Tutaj wystarczające będą małe, kompaktowe pompy do igłofiltrów, które zagwarantują sprawną obsługę niedużej ilości 10-15 igłofiltrów.

Jaka pompa do małych instalacji będzie najlepsza?

Trudno powiedzieć, jaka pompa będzie najlepsza, nie znając konkretnych uwarunkowań zabudowy danej instalacji igłofiltrowej. Niemniej jednak możemy powiedzieć, iż w większości przypadków, bardzo dobrze będzie sprawdzać się pompa typu Selwood Spate 75. Urządzenie tłokowo-membranowe, o niewielkich wymiarach, gwarantujące nam bardzo dobry poziom wydajności. Wyposażona jest w wysokoprężny, spalinowy silnik Yanmar o mocy 3kW.

Podstawowe parametry pompy Selwood Spate 75:

  • Wydajność: 15-20 m3/godz.
  • Wysokość podnoszenia – do 30m
  • Głębokość zasysania: 6-7 m
  • Podciśnienie – 0,91 bar.

Jest to więc pompa, która idealnie będzie napędzać małe instalacje igłofiltrowe. Sprawdzi się w większości przypadków, toteż warto pomyśleć o jej zakupie. Koszt zakupu takiej jednostki to około 30 tys. PLN netto, w zależności od tego, czy będzie wyposażona w rozruch ręczny czy też elektryczny. Są to może dość spore pieniądze, niemniej jednak, pompa zapewnia bardzo dobre parametry techniczne, a jej praca jest bardzo efektywna.

Podsumowanie.

Tak więc, musimy pamiętać, iż małe instalacje igłofiltrowe nie będą potrzebować dużych agregatów pompowych. W większości przypadków wystarczające są tutaj małe, kompaktowe pompy do igłofiltrów, które zagwarantują nam odpowiednią wydajność pracy przy niedużej ilości igłofiltrów. Wybierając takie rozwiązania, zapewniamy sobie stworzenie instalacji optymalnie dobranej do konkretnych warunków pracy, co ogranicza wyraźnie koszty, i podnosi efektywność pracy. Z całą też pewnością w większości przypadków, małe instalacje igłofiltrowe będą rozwiązaniem bardziej wydajnym niż montaż dużej instalacji. Wszystko jest uzależnione jednak od konkretnych warunków pracy i zabudowy instalacji igłofiltrowej.

By Majster