zasobnika C.W.U

Budowa domu w miejscu oddalonym od miejskich sieci komunalnych wymaga zawsze zadbania o to, aby można było w nim podgrzewać wodę użytkową. Tradycyjnym rozwiązaniem jest instalacja kotłowni z odpowiednim piecem grzewczym, który to będzie można także wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej. Jest to także możliwe, wyposażając mieszkanie w zasobnik c.w.u. Na co warto zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Jak można ogrzewać wodę w domu?

Ciepła woda pozwala na komfortowe zmywanie naczyń, sprzątanie oraz właściwe utrzymanie higieny. Dziś dostępne są różne urządzenia, które gwarantują ciepłą wodę. Pośród wielu z nich można wymienić:

  • przepływowe ogrzewacza wody z zasilaniem elektrycznym lub gazowym,
  • bojlery lub zbiorniki c.w.u. współpracujące z piecem C.O.

Ich wybór powinien być zawsze uzależniony od kilku czynników. Ogromną rolę odgrywa dostęp do źródła zasilania oraz styl życia i liczba domowników. Nie bez znaczenia są także możliwości finansowe właściciela budynku.

Jakie cechy powinien mieć dobry wymiennik c.w.u.?

Pojęcie -dobry zasobnik c.w.u. jest bardzo subiektywnie. Dobór idealnego urządzenia jest zależny od potrzeb konkretnej rodziny oraz wielkości budynku. Model, który to będzie idealnym rozwiązaniem dla starszego małżeństwa, zamieszkującego dom o powierzchni 60 metrów kwadratowych z pewnością nie zadowoli trzypokoleniowej rodziny w wielopiętrowym budynku.

Podczas zakupu wymiennika c.w.u. należy zawsze zwrócić uwagę na:

  • strumień wody -powinien on mieć takie natężenie, które będzie odpowiednie do wykorzystywanych urządzeń,
  • zakres temperatur, które będzie można zaprogramować w zasobniku – dobry zasobnik c.w.u powinien umieć utrzymać stałą temperatury wody,
  • szybkość nagrzewania wody po opróżnieniu zasobnika -decyduje to między innymi o ekonomicznym zużyciu medium oraz wpływa na jego koszt.
  • czas dogrzewania wody na bieżąco,
  • optymalną pojemność zasobnika,
  • właściwą moc grzewczą zasobnika,
  • minimalne straty postojowe -czyli energię cieplną traconą przez ściany zewnętrzne zbiornika. Przy odpowiedniej izolacji współczynnik ten nie powinien przekraczać 2 kWh/dobę.

Podczas wyboru warto także zwrócić szczególną uwagę na jakość tworzywa, z którego jest wykonane to urządzenie. Zasobniki c.w.u. (dostępne w ofercie sklepu https://arenalazienek.pl/pl/c/Wymienniki-do-wody/569) mogą być wykonane ze stali pokrytej emalią ceramiczną, stali węglowej z wewnętrznym wymiennikiem wody ze stali nierdzewnej lub w całości ze stali nierdzewnej. Klienci posiadający nietypowe potrzeby mogą również wybrać zbiorniki wyposażone w wykładziny wykonane z polimerów, żywicy oraz epoksydów.

Zbiorniki dzieli się także na: stojące, wiszące oraz zintegrowane z kotłem. Na pierwszy z nich warto się zdecydować się, chcąc go podłączyć do pompy ciepła lub do kolektorów słonecznych. Z kolei wiszące urządzenie jest optymalnym wyborem w przypadku niewielkich pomieszczeń. Pozwala ono zaoszczędzić mnóstwo miejsca.

Wybór odpowiedniego zbiornika c.w.u. powinien być zawsze przemyślany. Niewłaściwe parametry urządzenia mogą bowiem przynieść negatywne konsekwencje w postaci wysokich kosztów eksploatacji lub obniżonego komfortu użytkowania ciepłej wody.

By Majster