ogrzewanie promieniowaniem IR

Obecnie, ogrzewanie promieniowaniem IR staje się rozwiązaniem coraz bardziej popularnym. Głównie ze względu na fakt, iż niesie za sobą określone korzyści w konkretnych przypadkach. Poza tym, musimy pamiętać, iż obecnie, w dobie nasilonych zmian klimatycznych, każda technologia, która nie generuje olbrzymich ilości dwutlenku węgla, jest warta naszego zainteresowania. W tym zaś szczególnym przypadku, możemy powiedzieć, iż ogrzewanie promieniowaniem IR jest rozwiązaniem jak najbardziej ekologicznym, którego wdrożenie jest proste i nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych.

Dlaczego ogrzewanie promieniowaniem IR jest korzystnym rozwiązaniem?

Głównie ze względu na liczne zalety, jakimi charakteryzuje się ta technologia. W wielu aspektach jest ona rozwiązaniem lepszych od tradycyjnych systemów grzewczych. Sprawdza się szczególnie w tych przypadkach, kiedy interesuje nas ogrzewanie punktowe. Jest to bardzo często spotykane na halach produkcyjnych, kiedy musimy zagwarantować komfortowe warunki cieplne na konkretnym stanowisku pracy a ogrzewanie całej hali jest nieefektywne i nieekonomiczne. Ogrzewanie promieniowaniem IR, pozwala nam na skuteczne dostarczenie ciepła na określoną przestrzeń roboczą. Dzięki temu, pracownik, wykonujący statyczną pracę na danym stanowisku będzie odczuwać wyraźny komfort termiczny, podczas gdy kilka metrów obok, będzie mu już po prostu zimno.

Wygląda to podobnie do naturalnego ogrzewania słonecznego. Kiedy stoimy w słońcu, to nawet jeśli temperatura nie przekracza 10 stopni odczuwamy wyraźny komfort termiczny. Jeśli tylko wejdziemy do cienia, automatycznie robi nam się zimno.

Jakie korzyści daje nam technologia ogrzewania promieniowaniem IR?

Jak już wspomnieliśmy, ogrzewanie promieniowaniem IR jest rozwiązaniem stosunkowo korzystnym. W tym szczególnym przypadku, uwagę powinniśmy zwrócić na następujące kwestie:

  • Ogrzewanie promieniowaniem IR zapewnia nam pełną moc w ciągu kilku sekund od włączenia.
  • Możemy płynnie regulować moc urządzeń grzewczych w zakresie 0-100%
  • Brak jakichkolwiek produktów ubocznych i zanieczyszczeń emitowanych przez lampy IR.
  • Wysoka żywotność urządzeń grzewczych IR sięgająca nawet 5000h.

Są to bez wątpienia konkretne zalety, dla których warto przeanalizować możliwość wdrożenia tego typu rozwiązania w różnych sytuacjach. Czasami, korzystnym rozwiązaniem może się okazać nawet ogrzewanie promieniowaniem IR w naszych domach. Przykładem mogłoby być nagrzewanie przestrzeni pod prysznicem czy też przy wannie w pomieszczeniu łazienki, co zapewniłoby wysoki komfort na czas kąpieli. W tym celu trzeba by jedynie dobrać odpowiedni promiennik IR, gwarantujący nam pełne bezpieczeństwo w warunkach podniesionego poziomu wilgotności.

Podsumowanie.

Widzimy więc, iż ogrzewanie promieniowaniem IR jest rozwiązaniem jak najbardziej korzystnym, którego wykorzystanie w wielu przypadkach będzie wręcz optymalne. Jeśli prawidłowo wdrożymy tę technologię, to z całą pewnością uda nam się osiągnąć odpowiednio wysoki poziom efektywności grzewczej w konkretnym przypadku.

By Majster