podnośniki przegubowe i ich zalety

Podnośniki przegubowe to maszyny wykorzystywane w miejscach bez swobodnego dostępu lub wymagających trudnych warunków pracy. Są stosowane z dużą skutecznością podczas wszelkiego rodzaju prac budowlanych, konserwacyjnych, a także rozbiórkowych i wykończeniowych. Dostępne są urządzenia z napędem elektrycznym i spalinowym. Nowoczesne modele podnośników mają napęd na cztery koła, a dodatkową zaletą jest możliwość skrętu przynajmniej jednej osi. Różne modele posiadają inny wysięg boczny oraz regulowaną wysokość roboczą, co pozwala dostosować maszynę do indywidualnych potrzeb.

Łatwa praca w trudnym terenie

Podstawową zaletą podnośników jest ich zasięg. Podnośniki teleskopowe są niezbędne podczas przeprowadzania prac na terenie, gdzie występuje wiele przeszkód. Można wtedy pracować bezpiecznie wokół nich. Podnośniki są uniwersalne i bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko na utwardzonym gruncie. Są doskonałe na terenach nieutwardzonych, szczególnie w sytuacji, gdy musimy wykonywać prace na dużych wysokościach.

Podnośniki teleskopowe cechuje duży zasięg oraz udźwig kosza. Są proste w konserwacji, a przegubowa konstrukcja powoduje, że maszyna ma szerszy zakres pracy tam, gdzie występują obszary robocze poniżej poziomu terenu. Możliwość działania w najtrudniejszych warunkach to ogromny komfort, jak również bezpieczeństwo pracowników. Operator maszyny teleskopowej ma swobodę w kontroli nad podnośnikiem, który może się obracać w promieniu 360 stopni. Dzięki temu możliwe jest sięganie w trudno dostępne miejsca zarówno w poziomie, jak i pionie.

Swobodne działanie wewnątrz budynków

Do prac wewnątrz budynków są natomiast wykorzystane głównie podnośniki przegubowe elektryczne. Znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych, centrach logistycznych i handlowych. Mają niewielkie rozmiary, co pozwala dostosować zakres prac do różnej kubatury budynków. Maszyny te cechuje mały promień skrętu, poza tym są ciche i przyjazne środowisku. Jest to najlepsze rozwiązanie do przeprowadzania prac niewymagających angażowania dużych zasobów technicznych przedsiębiorstwa.

Urządzenia te występują również w formie spalinowej. Mają możliwość pracy i jazdy w warunkach dowolnego położenia, jak również zwykle mogą pracować z nachyleniem do 5 stopni. Ich działanie jest niezwykle skuteczne na nierównym terenie, między innymi za sprawą funkcji automatycznego poziomowania kosza roboczego.

Ekologia i bezpieczeństwo a podnośniki przegubowe

Wybór podnośnika przegubowego zależy od rodzaju przeprowadzanych inwestycji oraz wymagań przedsiębiorców. Coraz więcej prac budowlanych musi być przeprowadzanych zgodnie z ekologicznym podejściem — w trakcie wszystkich działań. Dlatego niezwykle ważne stają się podnośniki przegubowe z napędem elektrycznym. Charakteryzuje je mniejszy hałas, są mniej wymagające pod względem stosowania olejów, jak również mają bardzo niską lub wręcz zerową emisję spalin.

Podnośniki przegubowe pozwalają prowadzić prace na bardzo dużych wysokościach. Są skuteczne tam, gdzie ruchome podesty nie są w stanie zapewnić odpowiedniej stabilności. Można je ustawiać swobodnie i uzyskać dostęp do miejsc, gdzie normalnie prace są znacznie utrudnione. To wszystko przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa pracowników.

By Majster