Pompa ciepła zmienia energię z jednego medium do drugiego. W przypadku ogrzewania pompa ciepła powietrzna pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego, przy pomocy sprężarki. Nawet podczas zimy z powietrza można uzyskać ciepło. Przy czym czynnik chłodniczy jest podgrzewany do wyższej temperatury. Natomiast opcjonalnie pompa ciepła może schłodzić dom w lecie.
Jak działa pompa ciepła?
Stosowana technologia do produkcji pomp ciepła jest oparta dobrze znanej i prostej zasadzie. Działa tak samo jak popularna lodówka, która wykorzystuje kompresję pary wodnej. W skład pompy ciepła wchodzi: sprężarka, wymienniki ciepła: parownik oraz skraplacz, zawór rozprężny.
Lodówki i klimatyzatory są przykładami pomp ciepła, które już istnieją w naszych domach od dawna i są wykorzystywane, tylko do chłodzenia. Natomiast klimatyzator, który przekazuje ciepło z wnętrza domu na zewnątrz, działa również w podobny sposób.
Ciepło jest wszędzie
Każdy dom jest magazynem energii cieplnej. Ściany, dach, strop, podłogi, meble, gromadzą ciepło lub zimno, które jest stopniowo oddawane do powietrza. Dlatego dom długo się nagrzewa, a pompa ciepła skutecznie nagrzewa pomieszczenia.
Efektywność pompy ciepła
Efektywność w przypadku omawianych urządzeń jest wyrażona za pomocą wskaźnika COP. Ogólnie, czym wyższy jest wskaźnik COP, tym bardziej jest efektywna pompa ciepła. Jednakże, nie tylko wskaźnik COP jest ważny przy wyborze pompy ciepła, należy zwrócić uwagę również na inne parametry oferowanych urządzeń na rynku. Nie należy zapomnieć, że pompa ciepła wymaga stałego źródła energii elektrycznej. Podłączenie do prądu jest niezbędne. Istnieje możliwość podpięcia do fotowoltaiki, turbin wiatrowych lub innych systemów zasilających.
Energooszczędność
Pompa ciepła powietrzna, najwyższą efektywność uzyskuję przy zastosowaniu instalacji niskotemperaturowej. Oznacza to, że temperatura wewnętrzna zasilania pompy powinna mieć jak najmniejszą różnice temperatury pozyskiwania ciepła z powietrza. Najlepszą instalacją dla pompy powietrznej będzie ogrzewanie podłogowe lub ścienne.
Powietrzna pompa cieplna będzie idealna, nawet dla większej rodziny liczącej 6 osób. Powietrzne pompy cechuję sprężarka inwerterowa, która ma za zadanie dobranie odpowiednej mocy do potrzeb użytkowników.
Zaletami pompy ciepła powietrznej jest: cicha praca pompy, dzięki zastosowanemu wentylatorowi. Łatwy montaż, bez potrzeby rozkopywania terenu lub wykonywania odwiertów. Najwyższy komfort użytkowania. Pompy ciepła DAIKIN oferują współpracę z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikowym. Pompa ciepła gwarantuję bezobsługowe ogrzewanie, wysoką sprawność przez kilkadziesiąt lat oraz nieskomplikowaną eksploatację.