Profile z tworzywa sztucznego

Nowoczesne profile z tworzywa sztucznego, znajdują cały szereg zastosowań we współczesnym świecie. Przede wszystkim, służą nam one do wykańczania wnętrz w naszych domach i mieszkaniach. Może mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale mamy z nimi kontakt na co dzień. Wszelkie przypodłogowe listy wykończeniowe, listwy przysufitowe, wykończenia w pojazdach samochodowych, w motocyklach. Wszędzie tam, oraz w wielu jeszcze innych miejscach, zastosowanie znajdują profile z tworzywa sztucznego. Co zaś obecnie najważniejsze, to zdecydowana większość z nich, może być wytwarzana z tworzywa pochodzącego z odzysku, a to przekłada się na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Profile z tworzywa sztucznego. Jakie materiały można zastosować?

Obecnie, profile wytłaczane z tworzywa sztucznego, mogą być wytwarzane z bardzo różnorodnych materiałów. Oczywiście mówimy tutaj o różnorodnych tworzywach sztucznych. Możliwe jest także zastosowanie tworzywa pochodzącego z recyklingu, co daje nam korzyści w postaci ekologii, aczkolwiek niesie za sobą pewne ograniczenia. W takim bowiem przypadku możemy mieć trudność z uzyskaniem odpowiadającej nam kolorystyki profili. Jest to jednak niewielka strata w porównaniu z zyskiem jaki płynie dla środowiska a więc dla nas wszystkich, z ponownego wykorzystania, raz już użytego tworzywa sztucznego.

Najczęściej stosowane tworzywa do wytłaczania profili to:

  • Polietylen – PE
  • Poliwęglan – OC
  • Poliamid – PA
  • Polistyren – PS
  • Kopolimer akrylonitryl/butadien/styren – ABS
  • Polimetakrylan metylu – PMMA
  • Polipropylen – PP
  • Politereftalan butylenu – PBT
  • Polichlorek winylu – PVC

Mamy więc w tym zakresie bardzo szerokie możliwości. Możemy dopasować profile z tworzywa sztucznego pod względem materiałem do zakresu zastosowania i wykorzystać konkretne właściwości fizykochemicznego każdego z tych materiałów. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie wysokiego poziomu wytrzymałości i odporności wytłaczanych profili na warunki w jakich będą wykorzystywane.

Profile z tworzywa sztucznego. Indywidualny projekt.

Bardzo ważną kwestią jest także to, iż profile wytłaczane z tworzywa sztucznego mogą być wytwarzane według naszego własnego projektu. Jest to bardzo korzystne, jeśli mamy specyficzne potrzeby w tym zakresie. Nie dość, że możemy dowolnie dobrać materiał, z jakiego będą wytwarzane profile, to jeszcze będą one spełniać nasze specyficzne wymagania pod względem konstrukcyjnym. Wystarczy znaleźć odpowiednią firmę, świadczącą usługi wytłaczania z tworzyw sztucznych oraz ustalić szczegóły indywidualnego projektu. Najlepszą opcją jest wykonanie projektu przez inżynierów firmy, bowiem będą one dopasowane do wymogów produkcyjnych. Trzeba będzie więc przekazać im nasze szczegółowe wytyczne w tym zakresie.

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż profile z tworzywa sztucznego to obecnie bardzo popularne rozwiązanie w zakresie wykończeń w wielu sytuacjach. Możliwość dowolnego doboru materiału wykonania, jak i samodzielnego przygotowania indywidualnego projektu, sprawia, iż jest to technologia jeszcze bardziej atrakcyjna dla wielu inwestorów. Ostatecznie, bardzo istotną kwestią jest także możliwość wykonania profili z tworzywa pochodzącego w pełni z odzysku, co przekłada się na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

By Majster