Rhododendrony w przydomowym ogrodzie

Każdy, kto chciałby uprawiać Rhododendrony w przydomowym ogrodzie, powinien przede wszystkim poznać wymagania tych pięknych roślin. Tym bardziej, iż należą one do grupy roślin, wyjątkowo łatwych w uprawie. Wymagania nie należą do szczególnie wybujałych, a każdy średnio rozgarnięty ogrodnik, powinien, bez większych trudności sobie z tym poradzić. Wobec tego też, można przyjąć założenie, iż Rhododendrony w przydomowym ogrodzie, nie będą dla nikogo nader wielkim wyzwaniem. Choć o kilku podstawowych warunkach do spełnienia pamiętać trzeba.

Czego wymagają Rhododendrony w przydomowym ogrodzie?

Rośliny te, nie należą do najbardziej wymagających, zarówno w zakresie przygotowania uprawy, jak i ich późniejszej pielęgnacji. Aczkolwiek, tak samo jak w przypadku wielu innych roślin, także i tutaj, o pewnych kwestiach należy pamiętać, aby osiągnąć zadowalające efekty uprawy. Aby więc Rhododendrony w przydomowym ogrodzie rosły jak najlepiej i gwarantowały nad wspaniałe efekty, musimy zadbać o następujące kwestie:

  • Wybór odmian do uprawy ogrodowej – musimy pamiętać, iż nie wszystkie Rhododendrony będą dobrze sobie radzić z przezimowaniem w naszej strefie klimatycznej. Dlatego też, musimy wybierać jedynie te odmiany, które bez problemu, będą w stanie przetrwać silne mrozy, sięgające nawet dwudziestu stopni poniżej zera. Oczywiście każdy, szanujący się dostawca Rhododendronów będzie posiadać w tym zakresie odpowiednią wiedzę i wskaże nam te odmiany, które są do takich warunków przystosowane.
  • Ziemia do uprawy Rhododendronów – aby Rhododendrony w przydomowym ogrodzie, mogły rozwijać się prawidłowo, powinniśmy także przygotować im odpowiednią glebę do uprawy. W tym celu możemy oczywiście kupić gotowe mieszanki, bądź też samodzielnie przygotować odpowiednią glebę. Wystarczy w tym celu zmieszać ze sobą torf (nie odkwaszony), glebę ogrodniczą (kompost) i korę sosnową w równych proporcjach. Tak przygotowana mieszanka, będzie wręcz idealna do uprawy Rhododendronów w przydomowych ogrodach.
  • Stanowisko nasadzenia – to ostatni, szalenie ważny aspekt, dzięki któremu Rhododendrony w przydomowym ogrodzie mogą rosnąć bez przeszkód. Rośliny te, uwielbiają stanowiska zacienione i osłonięte, dlatego też, warto wybierać stanowiska w sąsiedztwie innych roślin. W tym jednak przypadku musimy zwrócić uwagę na system korzeniowy sąsiadów, który powinien być w przeciwieństwie do systemu Rhododendronów, głęboki. Dzięki temu, unikniemy konfliktów o wodę i składniki odżywcze, które młode rośliny, prawie na pewno by przegrały.

Gdzie kupić właściwe odmiany Rhododendronów?

Oczywiście w tym zakresie, najlepszym rozwiązaniem, będzie dobra i profesjonalna hurtownia Azalii i Różaneczników. Profesjonalny dostawca Rhododendronów, bez większych trudów, pomoże nam wybrać właściwe odmiany, oraz przekaże niezbędne informacje na temat przygotowania gleby, stanowiska i niezbędnych prac pielęgnacyjnych. Dzięki temu też, będziemy mogli liczyć na dobre efekty naszej uprawy. Oczywiście pod warunkiem, iż skrupulatnie będziemy przestrzegać wszystkich wskazówek dostawcy, jak również wyżej wspomnianych rad.

Podsumowanie.

Musimy więc powiedzieć, iż Rhododendrony w przydomowym ogrodzie, nie będą stwarzać jakichś specjalnych problemów. Trzeba jednak o pewnych kwestiach pamiętać, aby rośliny te mogły dobrze się czuć i odwdzięczyć się nam wspaniałymi efektami w okresie kwitnienia. Z całą pewnością, większość z nas, bez trudu sobie z tymi wymaganiami poradzi i osiągnie zadowalające efekty uprawy tych przepięknych roślin w swoich przydomowych ogrodach.

By Majster