Tarcze diamentowe to takie narzędzia, które bardzo często przydają się nie tylko w wielu zakładach produkcyjnych, lecz także w domowych warsztatach. Narzędzia te są produkowane z wysokiej jakości mieszanek proszków diamentów syntetycznych oraz proszków różnych metali jako wiązanie. To sprawia, że są one bardzo trwałe podczas użytkowania. Jakie właściwości posiada tarcza diamentowa?
Budowa, przeznaczenie oraz właściwości tarczy diamentowej
Niegdyś do produkcji tego sprzętu wykorzystywano spoiwa żywiczne, a obecnie nowoczesne tarcze diamentowe są wykonywane z metalowego korpusu oraz warstwy proszku diamentowego, który to jest zatapiany w spoiwie metalowym i nanoszony na jej obwód.
Proces produkcji polega na właściwym wprasowaniu specjalnej mieszanki metalu oraz odpowiednio dopasowanych ziarenek syntetycznego diamentu. Kryształy te są układane w specjalny sposób, dzięki temu narzędzie to uzyskuje maksymalną jakość skrawania. Obecnie w sprzedaży dostępne są:
- tarcze segmentowe
- tarcze galwanizowane
- tarcze spiekane
Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą posiadanymi parametrami technicznymi. Rodzaj tych narzędzi powinien być zawsze odpowiednio dobrany do obrabianego materiału. Z pomocą tarcz diamentowych można ciąć oraz szlifować różnorodne materiały, których cięcie innymi narzędziami jest niemożliwe. Piły tarczowe diamentowe doskonale nadają się one do precyzyjnego ciecia:
- betonu
- zbrojeń
- asfaltów
- spieków ceramicznych
- kamieni
- szkła
- metali
- drewna
Do cięcia materiałów budowlanych najlepiej nadaje się piła tarczowa diamentowa z bieżnią segmentową.
Tarcze diamentowe a prace na sucho i mokro
Z pomocą tych narzędzi prace związane ze szlifowaniem można wykonywać na sucho oraz na mokro. Do pracy na sucho najlepiej nadają się tarcze o średnicy do 400 mm, przeważnie do maszyn ręcznych oraz przecinarek stołowych i drogowych.
Jeśli chodzi o maszyny ręczne, to najczęściej wybierane są tarcze o średnicy od 125 mm oraz 240 mm. Zakładane są one często do szlifierek. Doskonale nadają się do pracy w kamieniarstwie, gdzie są powszechnie stosowane do ciecia oraz szlifowania kamienia.
Jeśli chodzi o prace wykonywane na mokro to do tego celu najlepiej nadają się tarcze o średnicy do 3500 mm oraz większe. W zależności od przeznaczenia mogą to być tarcze segmentowe z laserowym mocowaniem segmentów oraz z segmentami lutowanymi stopami srebra. Poszczególne segmenty mogą mieć kształt prosty, koniczyny lub turbo.
Dobrym wyborem są również tarcze galwanizowane ziarnem diamentowym oraz z nasypem diamentowym spiekanym bezpośrednio na dysku. Takie piły tarczowe diamentowe doskonale nadają się do ciecia kamienia, szkła oraz ceramiki.
Obecnie w sprzedaży dostępne są również tarcze zwane głuchymi, które do doskonale redukują hałas. Praca z takimi narzędziami zawsze przebiega komfortowo, szybko oraz sprawnie.