uprawa Azalii

Prawidłowo prowadzona uprawa Azalii w naszych przydomowych ogrodach, nie jest ani nazbyt kosztowna, ani też nazbyt wymagająca. Trzeba tutaj co prawda przestrzegać pewnych kwestii związanych z przygotowaniem uprawy tych wspaniałych roślin, niemniej jednak, nie jest to nic nadzwyczajnego. Nic, czego nie musielibyśmy robić przy okazji uprawy innych roślin ogrodowych. Musimy bowiem starannie wybrać odmiany, sprawdzające się w uprawie ogrodowej, przygotować dla nich ziemię, oraz wybrać stanowisko nasadzenia. W przeciwnym razie, uprawa Azalii w przydomowym ogrodzie, może nie być tak efektywna, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Pierwsze kroki do tego, aby uprawa Azalii była efektywna.

Przede wszystkim należy tutaj zacząć od określenia wszystkich wymagań roślin, które zamierzamy uprawiać w naszym ogrodzie. Jest to ważne, bowiem dzięki temu, będziemy w stanie stworzyć odpowiednie dla ich uprawy warunki, a co za tym idzie, będzie możliwe osiągnięcie zadowalających efektów uprawy. W tym zakresie, najważniejsze będą dla ns trzy, następujące kroki.

Wybór odmian Azalii.

Aby uprawa Azalii możliwa była w ogrodzie, musimy starannie dobrać odmiany, które charakteryzują się odpowiednio wysoką odpornością na niskie zakresy temperatur. W naszej strefie klimatycznej, temperatura w sezonie zimowym często przekracza nawet 20 stopni poniżej zera. Musimy więc wybrać takie odmiany, które będą do takich warunków przystosowane. Pozostałe zaś, będziemy mogli uprawiać w donicach, dzięki czemu, możliwe będzie ich ukrycie przed największymi mrozami w pomieszczeniach gospodarczych.

Prawidłowy wybór odmiany nie będzie obecnie niczym skomplikowanym. Praktycznie każda hurtownia Azalii posiada bardzo szeroką ofertę gatunków, toteż bez trudu znajdziemy takie, które przetrwają zimę, a jednocześnie spełnią nasze wymagania estetyczne.

Wybór właściwego stanowiska uprawy.

W tym zakresie, Azalie, tak samo jak i inne rośliny z rodziny Rhododendron, uwielbiają stanowiska zacienione i osłonięte. Niezbyt wyeksponowane na promienie słoneczne. Jest to bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju oraz przetrwania trudnych warunków zimowych.

Przygotowanie odpowiedniego podłoża.

Aby uprawa Azalii miała jakikolwiek sens, musimy prawidłowo przygotować podłoże. Co prawda, można kupić gotowe mieszanki, jednakże przy większych ilościach nasadzeń, będzie to absolutnie nieopłacalne. W takich sytuacjach, warto samodzielnie przygotować glebę do uprawy. W tym celu potrzebujemy trzech składników, czyli: kory sosnowej, nie odkwaszanego torfu, oraz kompostu. Mieszamy je w proporcjach 1:1:1 a na koniec sprawdzamy dodatkowo odczyn. Powinien mieścić się w przedziale 5-6,5. Jednym słowem, gleba powinna być dość kwaśna.

Prace pielęgnacyjne przy uprawie Azalii.

Uprawa Azalii w zasadzie nie wymaga od nas jakichkolwiek prac pielęgnacyjnych. Możemy co prawda zadbać o usuwanie zeschniętych gałązek, aby prześwietlić roślinę i zrobić jej więcej miejsca, aczkolwiek nie jest to wymaganym działaniem. Warto jednak pamiętać o nawadnianiu, szczególnie podczas letnich upałów, kiedy brakuje naturalnych opadów atmosferycznych. Poza tym, warto zadbać o solidne nawodnienie na jesień, aby Azalie mogły się przygotować do przetrwania zimy.

Podsumowanie.

Jednym słowem, uprawa Azalii nie jest niczym nadzwyczaj skomplikowanym. Jeśli starannie wybierzemy odmiany do prawy ogrodowej, oraz zadbamy o przygotowanie gleby i wybór stanowiska, to powinniśmy osiągnąć bardzo dobre efekty. Można nawet powiedzieć, iż uprawa Azalii jest banalnie prosta i poradzi sobie z nią nawet początkujący amator ogrodnictwa.

By Majster