Wałki malarskie, to obecnie najpopularniejsze narzędzia malarskie, pozwalające nam na sprawną i szybką realizację prac malarskich. Występują one w kilku, różnorodnych wariantach, zapewniając możliwość realizacji różnorodnych prac z użyciem różnorodnych farb. Umiejętny dobór wałka malarskiego do konkretnej realizacji to bardzo ważna rzecz. Pozwoli nam to na sprawne i poprawne realizowanie konkretnych zadań. Dlatego też, warto wiedzieć, jakie wałki malarskie są dostępne na rynku i do jakich prac należy je stosować, aby osiągnąć najwyższy poziom efektywności oraz jakości realizowanych prac malarskich.
Jakie wałki malarskie możemy wykorzystywać w praktyce?
W podstawowym zakresie, wałki malarskie będą różnić się od siebie częścią roboczą. Można tutaj zastosować różnorodne rozwiązania, które pozwolą lepiej rozprowadzać konkretne rodzaje farb po powierzchni ściany. Wyróżnić możemy trzy typy wałków w tym zakresie:
- Wałki malarskie z włosiem naturalnym – sprawdzą się przy używaniu farb rozpuszczalnikowych
- Wałki malarskie z włosiem sztucznym – sprawdzą się przy używaniu farb wodorozcieńczalnych
- Wałki malarskie z pokryciem gąbkowym – te z kolei nadają się do malowania farbami olejnymi
Warto tutaj od razu dodać, iż wałek malarski gąbkowy nada się także do nakładania wszelkiego rodzaju lamperii akrylowych. Ogólnie rzecz biorąc, wybór odpowiedniego wałka pod względem rodzaju części roboczej, to najważniejsza kwestia, przekładająca się na możliwość nanoszenia na ścianę konkretnego rodzaju farby.
Typy wałków ze względu na rozmiar i kształt.
Warto także podkreślić, iż poza rodzajem części roboczej wałka malarskiego, możemy je także podzielić ze względu na kształt oraz rozmiar. Wałki malarskie mogą mieć różne długości, od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Im większy wałek tym szybciej i sprawniej będziemy mogli rozprowadzać nim farby na dużych płaszczyznach. Wałki mniejsze z kolei sprawdzą się przy pracach bardziej precyzyjnych, jak chociażby wykańczanie wnęk okiennych i drzwiowych. Do tego możemy także znaleźć wałki kuliste, które sprawdzą się przy wykańczaniu narożników. Warto jednak podkreślić, iż ten ostatni typ wałka musi być naprawdę solidnie wykonany, aby idealnie wypełniał narożniki farbą.
Pojemnik na farbę
Same wałki malarskie to jednak jeszcze nie wszystko, bowiem do naszej dyspozycji są jeszcze akcesoria, dzięki którym prace malarskie z wykorzystaniem wałków, są łatwiejsze i efektywniejsze. Oczywiście podstawowym akcesorium będzie kuweta, czyli pojemnik na farbę. Pozwala nam swobodnie nasączyć wałek farbą i odcisnąć jej nadmiar. Warto przy zakupie kuwety, automatycznie dobrać wkładki z przezroczystego plastiku. Pozwolą nam one użytkować kuwetę do różnych kolorów i rodzajów farb, bez konieczności ciągłej wymiany kuwety. Wymieniamy tylko wkładki.
Trzonki teleskopowe na wałki malarskie.
Oczywiście najważniejszym akcesorium, podnoszącym komfort pracy będzie trzonek teleskopowy. Dzięki temu rozwiązaniu, zyskujemy przede wszystkim większą siłę docisku wałką na krótkich odległościach. Po rozłożeniu trzonka, możemy z powodzeniem malować sufity i wysokie pomieszczenia, bez konieczności wykorzystywania drabiny. Zapewnia nam to kolejne, znaczne oszczędności czasowe, podczas realizacji prac malarskich.
Podsumowanie.
Widzimy więc, iż wałki malarskie to narzędzia bardzo komfortowe w eksploatacji. Pozwalają nam sprawnie i szybko realizować prace malarskie, a co najważniejsze, możemy dopasować wałki do różnorodnych typów powierzchni i użytkowanych farb. Z całą pewnością użytkowanie wałka malarskiego będzie bardziej korzystne niż stosowanie w tym samym celu różnych szczotek malarskich i pędzli wykończeniowych. Zyskujemy przede wszystkim czas, ale także lepszą jakość rozprowadzania farb po powierzchni ścian.