Wymiana gniazdka w domowej instalacji elektrycznej to najczęściej przeprowadzane prace naprawczo modernizacyjne w tym zakresie. Gniazdka oraz łączniki elektryczne są tym elementem instalacji, z którym mamy największy kontakt. Są to także elementy ulegające najszybszej eksploatacji i zniszczeniom. Skutkiem tego, wymiana gniazdka w domowej instalacji elektrycznej to w zasadzie czynność przeprowadzana stale. Aby jednak samodzielnie przeprowadzać tego typu prace, trzeba posiadać stosowną wiedzę oraz podstawowe narzędzia. W przeciwnym razie, możemy narobić sobie jedynie kłopotów.
Czy wymiana gniazdka w domowej instalacji jest niebezpieczna?
Tak samo jak każda inna praca związana z elektrycznością, tak też i wymiana gniazdka w domowej instalacji stwarza pewne zagrożenia. Najważniejszym jest oczywiście porażenie prądem elektrycznym. Istotne jest także to, iż można doprowadzić do poważnych uszkodzeń instalacji, a nawet do wzniecenia pożaru wskutek zwarcia. Dlatego też, jeśli nie posiadamy stosownej wiedzy, narzędzi oraz umiejętności, powinniśmy raczej odpuścić i zatrudnić elektryka.
Samodzielna wymiana gniazdka w domowej instalacji elektrycznej?
Jeśli jednak czujemy się na siłach, wiemy co robimy, posiadamy stosowną wiedzę i narzędzia, to nic nie stoi na przeszkodzie aby samodzielnie wymieniać gniazdka w domowej instalacji. Jeśli chodzi o narzędzia to będziemy potrzebowali śrubokrętów (płaski i krzyżakowy), kombinerek, ucinaków, próbówki elektrycznej. Wszystkie narzędzia powinny być dostosowane do pracy z elektrycznością. Powinny posiadać gruba, gumową izolację, która zabezpieczy nas przed porażeniem, nawet jeśli przypadkowo końcem narzędzia dotkniemy przewodu pod napięciem.
Zanim jednak przystąpimy do jakichkolwiek prac, musimy pamiętać o podstawowej zasadzie, która brzmi:
Wymiana gniazdka w domowej instalacji elektrycznej wymaga odcięcia go od dopływu prądu elektrycznego.
Możemy to osiągnąć poprzez wyłączenie bezpiecznika obwodu, na którym znajduje się gniazdko. Jeśli nie mamy pewnością czy wyłączyliśmy właściwy bezpiecznik w skrzynce rozdzielczej, to możemy upewnić się korzystając z próbnika elektrycznego. Jest to specjalny śrubokręt z diodą, która świeci się tylko kiedy dotkniemy czegoś pod napięciem elektrycznym.
Jeśli już upewnimy się, iż prawidłowo odcięliśmy dopływ prądu, możliwa będzie w pełni bezpieczna wymiana gniazdka w domowej instalacji. Podłączenie nowego nie powinno być problemem. Obecnie, wszystkie gniazdka elektryczne do instalacji domowej są bardzo precyzyjne opisane pod względem tego, w jaki sposób powinny być podłączone. W załączonej instrukcji znajdziemy opis oraz schemat. Poza tym, schemat podłączenia będzie także widoczny na tylnej części obudowy gniazdka, więc podczas prac montażowych, zawsze będziemy go mieć pod ręką.
Podsumowanie.
Należy więc powiedzieć, iż wymiana gniazdka w domowej instalacji elektrycznej nie jest niczym nadzwyczaj skomplikowanym. Jednakże wymaga od nas posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, oraz podstawowych narzędzi elektrycznych. Jeśli będziemy realizować tego typu prace bez któregokolwiek z powyższych elementów, może się okazać, iż będzie to nasza ostatnia wymiana gniazdka w domowej instalacji. Tego zaś, z całą pewnością nikt nie chce.