wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni

Prawidłowe wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni, to bardzo ważna kwestia. Będzie ona bowiem przekładać się na poziom bezpieczeństwa na całym obiekcie. Trzeba zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, iż w procesie ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, może dojść do wycieku wodoru, co będzie stanowić poważne zagrożenie. Dlatego też, odpowiednie wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni, zapewniające możliwość wychwytywania tego typu zagrożeń, jest tutaj kwestią absolutnie podstawową. W przeciwnym razie, będziemy mieć poważne problemy dotyczące bezpieczeństwa na obiekcie.

Z czego powinno się składać wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni.

Aby więc zagwarantować sobie odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa, należy przede wszystkim przygotować odrębne pomieszczenie akumulatorowni. Następnie trzeba będzie zadbać o jego prawidłowe wyposażenie, w niezbędne systemy bezpieczeństwa. Do najważniejszych kwestii, będziemy tutaj zaliczać następujące elementy:

  • Czujniki wodoru – które będą wychwytywać stężenie wodoru w pomieszczeniu akumulatorowni
  • Centrala alarmowa – która będzie odbierać sygnał z czujników, oraz automatycznie reagować na ewentualnie pojawiające się w tym zakresie zagrożenia.
  • Wentylacja – która będzie uruchamiana na 100% w razie wychwycenia zagrożenia wybuchowego związanego z ulatnianiem się wodoru.
  • Instalacja elektryczna – która w razie wychwycenia zagrożenia, będzie natychmiast odcinać prostowniki od zasilania elektrycznego.

Jest to podstawowe wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni, gwarantujące odpowiedni poziom bezpieczeństwa w razie pojawienia się zagrożenia wybuchowego związane z ulatnianiem się wodoru.

Dodatkowe elementy wyposażenia akumulatorowni.

Oczywiście, powyżej wyszczególniliśmy jedynie podstawowe wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni. A trzeba tutaj zwrócić uwagę także na inne elementy, które mogą przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa w procesie ładowania akumulatorów. Najważniejsza będzie oczywiście detekcja wodoru w akumulatorowni, jednakże nie tylko w tym zakresie trzeba będzie dbać o bezpieczeństwo. W toku prac związanych z ładowaniem akumulatorów, może dochodzić do różnych wypadków. Dlatego też w celu usprawnienia procesu załadunku i rozładunku ich, warto zaopatrzyć się w odpowiedniej klasy wózki serwisowe. Pozwolą one na bezpieczne ich transportowanie w pomieszczeniu akumulatorowni, jak również ich ewentualne wywożenie z pomieszczenia.

Przydatny może się także okazać wózek serwisowy, który umożliwi nam bezpieczne uzupełnianie płynu w akumulatorach. Jest to ważne, bowiem nawet podczas tej czynności, może dochodzić do różnorodnych uszkodzeń i zagrożeń.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, trzeba powiedzieć sobie, iż wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni, będzie odgrywać kluczową rolę ze względów bezpieczeństwa. Im lepiej wyposażymy pomieszczenie akumulatorowni w odpowiedniej jakości systemy bezpieczeństwa tym wyższy poziom zabezpieczenia przed zagrożeniami uda nam się osiągnąć. Wiąże się to oczywiście z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, niemniej jednak są one absolutnie niezbędne w tym przypadku. Są one wymagane, aby poziom bezpieczeństwa na obiekcie był odpowiednio wysoki.

By Majster