Zastosowanie geowłóknin

Obecnie, zastosowanie geowłóknin w branży budowlanej jest bardzo szerokie. Są one wykorzystywane w wielu inwestycjach budowlanych. Zapewniają nam bardzo skuteczne wsparcie, przede wszystkim przy rozwiązywaniu problemów natury geologicznej. Ich głównym celem jest odprowadzanie wody, toteż bardzo często stanowią główny element konstrukcyjny, nowoczesnych systemów drenażowych. Aczkolwiek, trzeba powiedzieć, iż zastosowanie geowłóknin jest o wiele szersze. Do dyspozycji budowlańców pozostaje kilka różnych wariantów wykonania tych geosyntetyków. Dzięki temu, można dopasować właściwa geowłókninę do konkretnej sytuacji.

Jak szerokie jest zastosowanie geowłóknin we współczesnym budownictwie?

Powiedzieliśmy już sobie, iż zastosowanie geowłóknin jest obecnie bardzo szerokie. Warto sobie jednak podać kilka przykładów, aby tym dobitniej wskazać, iż jest to faktycznie bardzo szeroki zakres zastosowania. Poniżej przedstawiamy więc listę kilku rodzajów geowłóknin wraz z ich podstawowym zastosowaniem.

  • Geowłóknina typu TS – stosuje się ją przede wszystkim w przypadku prowadzenia prac związanych z budową lub modernizacją budynków mieszkalnych, jak i obejść domów i ogrodów. Wykorzystywana jest zarówno do systemu drenażu wokół budynku, jak i do zabezpieczania podjazdów, ścieżek i tarasów brukowanych.
  • Geowłóknina typu F – wykorzystywana w przypadku konieczności filtracji przepływającej przez konstrukcję budowlaną wody gruntowej. Można ją stosować także w przypadkach, w których przewidywane są duże naprężenia mechaniczne.
  • Geowłóknina GREFON ST – stosowana w budowie systemów drenażowych, do separacji warstw gruntu, ochrony geomembran, czy tez do filtracji przepływającej przez konstrukcję wody gruntowej oraz opadowej.

Wymieniając zalewie trzy rodzaje geowłóknin, znaleźliśmy już bardzo dużo wariantów ich zastosowania. A trzeba pamiętać, iż samych geowłóknin jest znacznie więcej. Wobec tego, możemy powiedzieć, iż faktycznie, zastosowanie geowłóknin jest wyjątkowo szerokie.

Dobór właściwej geowłókniny.

Zastosowanie geowłóknin - geowłóknina typu TSKwestią najważniejszą w każdym przypadku, będzie prawidłowy dobór odpowiedniego rodzaju geowłókniny. Chodzi tutaj o to, iż każda geowłóknina, będzie wykazywać nieco odmienne właściwości, a co za tym idzie, będzie się lepiej sprawdzać w innych, specyficznych zastosowaniach. Kluczowe w kwestii osiągnięcia maksymalnej wydajności będzie więc prawidłowe jej dobranie do konkretnego przypadku zastosowania. Tak, aby zagwarantować sobie precyzyjne wykonywanie zadań, jakie będą przed danym typem geowłókniny stawiane w konkretnej konstrukcji budowlanej.

Podsumowanie.

Można tutaj więc powiedzieć, iż bardzo szerokie zastosowanie geowłóknin, wynika głównie z dostępności bardzo szerokiego ich asortymentu. Mnogość wariantów materiałowych oraz konstrukcyjnych pozwala nam na dostosowanie poszczególnych geowłóknin do współpracy z różnymi sytuacjami na placu budowy. Jednym słowem, zastosowanie geowłóknin jest przede wszystkim szerokie, ale także wyjątkowo korzystne w wielu przypadkach.

By Majster